Prevence
Alergiím lze do jisté míry předcházet, a to u dětí, u kterých se jejich vznik předpokládá. Už od 22. týdne těhotenství se může plod stávat přecitlivělým a budoucí alergie se může „naprogramovat“, proto je důležité, aby těhotná žena nebyla zbytečně v kontaktu s agresivním alergenovým prostředím. Budoucí rodiče by neměli kouřit a měli by omezit vliv alergenů v prostředí i v potravinách. Když alergické onemocnění propukne, zcela vyléčit jej už nejde, možné je jen zmírnění jeho průběhu či zabránění rozvoji ve vážnější formu onemocnění. Nejlepší strategií je však vyhýbat se alergenům. Mezi základní pravidla odborníci řadí:
- odstranit veškeré „lapače“ prachu, jako jsou koberce, závěsy, záclony, kožešinové předložky a další,
- často luxovat a pečlivě vytírat podlahy,
- pravidelně větrat, avšak okna raději neotvírat v ranních hodinách, kdy je hladina alergenů ve vzduchu nejvyšší,
- v autě pokud možno nepoužívat klimatizaci,
- nepřetápět byt přes 20 stupňů, u zvlhčovačů přes 50 %,
- nesušit prádlo venku, mohly by se v něm usadit alergeny,
- používat čističky vzduchu,
- nechovat žádná domácí zvířata s výjimkou rybiček,
- sledovat zprávy o stavu ovzduší. Je-li riziko alergenu vyšší, omezit venkovní aktivity.
Pomoc z přírody
Vitamin C a vitamin B5 pomáhají omezit alergickou reakci tím, že zabrání buňkám uvolňovat histamin. Denně užívejte 500 mg (u vitaminu C je bezpečné množství až 2000 miligramů) prostřednictvím jídla a doplňků. V případě akutní alergie pomůže flavonoid kvercetin v množství 300 až 600 mg třikrát denně. Je k dostání v tabletách, hojně je obsažen v ovoci a zelenině, zejména ve žluté cibuli, grepu, jablkách a třešních. Proti všem symptomům senné rýmy je efektivní extrakt z devětsilu lékařského v množství 50 mg dvakrát denně. Skvělá alternativa v případě, když se chcete vyhnout sedativnímu účinku antihistaminik.
Farmakoléčba
K prevenci výskytu obtíží se používají antihistaminika, která zabraňují vzniku nadměrné alergické reakce. Při pravidelném podávání nedovolí alergenu, aby nový zánět vyvolal. Takzvané úlevové léky jsou pak určeny k odstranění akutních alergických potíží, jako jsou astmatický záchvat či akutní alergické rýmy.
Specifická alergenová imunoterapie (vakcinace)
Formou injekcí či kapek je pacientovi podáváno postupně se zvyšující množství upraveného alergenu pro docílení stavu tolerance organismu nemocného vůči alergenu.
Jedná se o dlouhodobou léčbu. Vakcinace se provádí nejprve 1x týdně, poté 1x měsíčně po dobu 3–5 měsíců a efekt bývá většinou zřejmý až po roce. Účinnost je však za ideálních podmínek až 80 %.
Alernativní metody
Akupunktura pomáhá udržet rovnováhu imunitního systému, jehož přehnané reakce způsobují alergické projevy. Dobré výsledky jsou v případě senné rýmy, je ale potřeba absolvovat alespoň 6–10 sezení. Projevy alergií zmírňuje také ájurvéda, reiki, reflexní masáž chodidel a některé druhy alternativní psychoterapie.
POHLED ZEVNITŘ
Kromě konkrétních látek bezprostředně vyvolávajících alergickou reakci hraje roli ve zdravotním stavu alergika jeho psychický stav. Je nakonec známo, že duševní pohoda, nebo naopak přílišná zátěž může ovlivnit průběh jakékoli nemoci. V případě stresu např. u osoby postižené atopickým ekzémem dochází k větší svědivosti kůže, astmatici zase mají sklon k záchvatům dušnosti. Jakmile psychická zátěž pomine, alergie se většinou zklidní. Mohou však nastat i takové případy, kdy se příznaky, jako je rýma, astmata, kopřivka či otoky, objeví bez toho, aby byl alergen fyzicky přítomen. Alergická reakce může postihnout třeba dítě alergické na kočičí chlupy jen na základě zrakového vjemu při sledování kočky v reklamě. „Zažijeme-li nějakou silně emocionální situaci, kterou náš mozek vyhodnotí jako nebezpečnou v návaznosti na jakkoli podobný smyslový vjem připomínající okolnost v minulosti zažitého stresu, automaticky se nastartuje náš obranný mechanismus,“ vysvětluje kinezioložka Monika Žižková Kaniová, podle které jsou emoce častým spouštěčem alergických reakcí. „Alergické reakce mohou být způsobeny i emocemi spojenými s reakcí na chování některých lidí, jejich hlas, způsob projevu či vlastnosti. Mnohdy jsme alergičtí na určitý typ osoby, jež nám připomíná někoho, s kým jsme kdysi měli problémy, charakterový rys, někdy stačí slyšet určité slovo a problém je na světě.“ V takovém případě pomáhá odborně rozkrýt souvislosti, při nichž se alergická reakce spouští. Velmi efektivní je např. specializovaná kineziologická metoda One Brain.
KDE VÁM POMOHOU
Existují různé kluby a sdružení alergiků a astmatiků, kde si můžete vyměňovat zkušenosti (např. www.masa.cz). Členům nabízející lékařské konzultace, psychologické poradenství, kontakty na další zařízení a odborníky, organizují léčebné pobyty či víkendové zájezdy.
DALŠÍ INFORMACE
- www.alergie.cz
- www.proalergiky.cz
- www.bez-alergie.cz
- www.pylovasluzba.cz
- Jean Putz, Sabine Fricke, Ute Hansler: Jak žít s alergií, Cpress
- Linda Gamlin: Alergie od A do Z, Olympia
- Maria Treben: Alergie – prevence, poznání, léčení, Dona